2024 TYT Din Kültürü Konuları Ve Soru Dağılımları

YKS’de 1. Oturum Temel Yeterlilik Testidir. Temel Yeterlilik Testinde, öğrenciler; MEB, ÖSYM müfredatında yer alan konuların bazılarından sorumludur. TYT-Temel Yeterlilik Testinin konuları nelerdir? Hangi konulardan daha çok soru çıkmaktadır? Soru dağılımı nasıldır? TYT konularını incelediğimiz bu yazımızda hangi dersin hangi konusundan kaç soru çıkacağını öğrenebilirsiniz. Bu yazımızdan TYT Din Kültürü konularını, TYT Din Kültürü konularına göre soru dağılımını bulabilirsiniz. Bu yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda TYT’den almak istediğiniz puana göre çalışmanız gereken konuları tespit edebilirsiniz. Ayrıca bu yazı TYT Din Kültürü konularının hangisine ne kadar zaman ayıracağınızı da belirlemenize olacaktır.

2024 TYT Din Kültürü Konuları Ve Soru Dağılımları
2024 TYT Din Kültürü Konuları Ve Soru Dağılımları

YKS, TYT ve AYT Nedir?

YKS: Türkiye Cumhuriyeti, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın kısaltılmış adıdır. Üç oturumdan oluşur. 1. Oturum: TYT, 2. Oturum: AYT, 3. Oturum: YDT’dir. TYT’nin açılımı Temel Yeterlilik Testi’dir. AYT’nin açılımı Alan Yeterlilik Testi’dir. YDT’nin açılımı Yabancı Dil Testi’dir.

YKS’nin ilk oturumu olan TYT’de, öğrenciler; Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler derslerinden sorumlulardır. MEB tarafından belirlenen ve 9. ve 10. Sınıfta okutulan Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinin müfredatının tamamında soru sorulmaktadır. TYT’de çıkan sorular, temel bilgilerin yorumlanmasına dayanır. Genellikle ekstra bilgi içeren sorular sorulmaz.

YKS’nin 2. Oturumu olan AYT’de öğrenciler, seçtikleri alanın derslerinden sorumludurlar. TYT’nin aksine AYT bilgiyi ölçen bir sınavdır. Yine TYT’nin aksine AYT, her dersin 11. ve 12. sınıflarda okutulan konularını içermektedir.  

YKS’nin 3. Oturumu olan YDT’ye ise yabancı dilden hazırlanan öğrenciler girmektedir. Bu sınavda İngilizce başta olmak üzere diğer dillerden testler hazırlanmaktadır. Öğrenciler seçtiği yabancı dilden sınava girer.

TYT Toplam Kaç Soru?

YKS’nin 1. Oturumu olan TYT’de; Türkçe:40 soru, Temel Matematik: 40 soru, Sosyal Bilimler: 20 soru (Tarih:5, Coğrafya: 5, Din Kültürü: 5, Felsefe: 5), Fen Bilimleri: 20 soru (Fizik: 7, Kimya: 7, Biyoloji: 6) olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Oturum: TYT’de çıkan soruları çözmek için her öğrenciye 165 dk. (2 saat 45 dk.) verilmektedir.  TYT’de çıkan 165 sorunun her birini çözmek için yaklaşık 1,5 dk. vardır.

HEKİM ONLİNE KOÇ iletişim
HEKİM ONLİNE KOÇ Başarıya Giden Yolda Yenilikçi Destek 2024 TYT Din Kültürü Konuları Ve Soru Dağılımları

TYT Din Kültürü Sorularını Çözmezsem Puanım Hesaplanır mı?

YÖK’ün aldığı karara göre TYT’de, Matematik ve Türkçe testinin ikisinde birden 0,5 (yarım) netin altında kalan adayların puanı hesaplanmaz. Bu ne demek oluyor. TYT Türkçeden sıfır netiniz var ama TYT Matematik testinden 0,5 netin üzerinde bir netiniz var, o zaman puanınız hesaplanır. Tam tersini yani TYT Matematik testinden sıfır netiniz var ama TYT Türkçe testinden 0,5 netin üstünde net var, o zaman yine puanınız hesaplanır. TYT’de Sosyal Bilimleri testi içinde sorulan Din Kültürü sorularını çözmediğiniz zaman puanınız hesaplanır. TYT Sosyal Bilimleri testi içinde yer alan Din Kültürü sorularını çözmeyip Tarih, Coğrafya, Felsefe testlerinden birini ya da hepsini çözebilirsiniz.

2024 İtibariyle TYT Din Kültürü Konularının Dağılımı

YKS Sınavının 1. Oturumu olan TYT’de yer alan Sosyal Bilimler Testi içerisinde 5 Din Kültürü sorusu sorulmaktadır. Bu soruları çözebilmek için aşağıdaki konuları çalışmak gerekir.

 • Bilgi ve İnanç
 • Din ve İslam
 • İslam ve İbadet
 • Gençlik ve Değerler
 • İslam Medeniyeti ve Özellikleri
 • Allah İnancı ve İnsan
 • Allah’ın Varlığı ve Birliği
 • Allah’ın İsim ve Sıfatları
 • Kur’an-ı Kerim’de İnsan ve Özellikleri
 • İnsanın Allah ile İrtibatı
 • Kur’an-ı Kerim’de Gençler
 • Bir Genç Olarak Hz. Muhammed
 • Hz. Muhammed ve Gençler
 • Bazı Genç Sahabeler
 • Din ve Aile
 • Din, Kültür ve Sanat
 • Din ve Çevre
 • Din ve Sosyal Değişim
 • Din ve Ekonomi
 • Din ve Sosyal Adalet
 • Ahlakî Tutum ve Davranışlar
 • İslam Düşüncesinde İtikadi ve Fıkhî Yorumlar

1. Oturum: TYT Din Kültürü Testinde Hangi Konudan Kaç Soru Çıkıyor?

TYT Sosyal Bilimleri Testinden 20 soru sorulmaktadır. Bu soruların 5 adeti Din Kültürü dersinden gelmektedir.

TYT DİN KÜLTÜRÜ KONULARININ YILLARA GÖRE DAĞILIMI
TYT Din Kültürü Konuları20232022202120202019201820172016
Bilgi ve İnanç1111212
Din ve İslam11
Gençlik ve Değerler111111
Allah-İnsan İlişkisi1
Hz. Muhammed (SAV)111111
Vahiy ve Akıl1211
İslam Düşüncesinde İtikadi, Siyasi ve Fıkhi Yorumlar11
Din, Kültür ve Medeniyet1111
TYT SOS. BİLİM. TESTİ İÇİNDE DİN KÜLTÜRÜNDEN ÇIKAN SORU SAYISI: 5
2024 TYT Din Kültürü Konuları Ve Soru Dağılımları

TYT Din Kültürü Dersine Nasıl Çalışılır?

YKS sınavının 1. Oturumu olan TYT’de Sosyal Bilimleri Testinde 20 soru sorulmaktadır. Bu 20 sorunun dağılımı şöyledir: Tarih: 5, Coğrafya: 5, Felsefe: 5, Din Kültürü: 5. TYT Din Kültürü testinde çıkan sorular, temel Din Kültürü bilgilerinin yorumlanması şeklindedir.

TYT Sınavında Sosyal Bilimler Testi içerisinde 5 adet Din Kültürü sorusunu çözmek isteyen ama zaman ayırmak istemeyen adaylar okuldaki din kültürü derslerini iyi dinlemelidir. Buradaki temel bilgilerden yola çıktıktan sonra devreye okuduğunu anlama ve yorumlama girmektedir.

TYT Din Kültürü Çözmeden Sınavı Kazanabilir miyim?

TYT Sınavında, Sosyal Bilimler Testi içerisinde Din Kültürü dersinden 5 soru sorulmaktadır. Her ne kadar soru sayısı az olsa da TYT Din Kültürü sorularına bakmadan geçen öğrenciler de vardır. Bu nedenle stratejik davranarak çok az gayretlerle doğru cevaplanabilecek Din Kültürü soruları vardır.

2024 TYT Din Kültürü Konuları Ve Soru Dağılımları

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir